Praca ze znajomością języka niderlandzkiego w Polsce

Kwi 12, 21 Praca ze znajomością języka niderlandzkiego w Polsce

Jak połączyć przyjemne z pożytecznym, czyli jak Natalia rozwija znajomość niderlandzkiego i jest za to jeszcze wynagradzana. Oferty pracy z językiem niderlandzkim w Polsce można znaleźć w głównie w dużych miastach jednak przy pracy zdalnej nie ma to znaczenia. Większość ofert pracy jest dla osób znających język niderlandzki na poziomie B1/B2 i wyższym. Poniżej przeczytaj wywiad z Natalią, która w pracy wykorzystuje język holenderski.

Natalia Sadowska – Operations Analyst w European Business Support Centre należący do globalnej grupy Marsh McLennan

Imię: Natalia
Stanowisko:
Operations Analyst
Znajomość języków obcych: Angielski C1, Rosyjski C1, Niderlandzki B2

 

Natalio, dlaczego język holenderski? Jak zaczęła się przygoda z tym językiem?

Moja przygoda z językiem zaczęła się w latach 2016-2017. Ówczesna praca zawodowa wiązała się z częstymi lotami do Holandii i siłą rzeczy postanowiłam na początku nauczyć się samych podstaw, aby łatwiej mi było poruszać się na lotniskach, stacjach kolejowych, supermarketach itd. Oczywiście większość rzeczy opisanych jest również po angielsku, ale jak w każdym kraju – nie wszystko. Postanowiłam zatem, że „wskoczę” chociażby na ten poziom A1.

Czy miałaś takie chwile, że myślałaś by rzucić naukę tego języka? Jak udało Ci się zmotywować do nauki, masz jakieś tajemne tricki?

Oczywiście uczyłam się go z przerwami. Nie miałam ogromnej potrzeby i motywacji do nauki, gdyż miałam inną pracę i robiłam to zupełnie dla siebie. Chociaż w głębi duszy czułam, że jest to w Polsce na tyle niepopularny język, że może kiedyś stanie się moim dużym atutem. I…tak właśnie się stało! Pandemia dała wszystkim ostro w kość, a ja będąc sportowcem musiałam znaleźć inną pracę. Swoje poszukiwania opierałam na języku niderlandzkim, gdyż miałam świadomość jego wyjątkowości na rynku polskim.

Czy znasz jeszcze jakieś języki obce?

Znam angielski i rosyjski na wysokim poziomie, a stopień niżej niderlandzki 🙂 Podobno im więcej języków się zna, tym łatwiej uczyć się kolejnych. Muszę wypróbować! Mój kolejny cel to francuski i hiszpański.

Trzymamy kciuki! Czy obecnie wykorzystujesz zawodowo język holenderski?

Zacznijmy od początku. Pracuję w European Business Support Centre, które to centrum jest częścią globalnej grupy Marsh McLennan. Wspieramy procesy biznesowe spółek należących do grupy z wielu krajów europejskich, dlatego tak ważna jest znajomość języków lokalnych. Jako ciekawostkę podam, że znamy w firmie w sumie 17 języków obcych, a ponad 20% to pracownicy innych narodowości 🙂

Język niderlandzki jest mi niezbędny podczas mojej pracy. A to pozwala mi nie tylko na jego odświeżenie, ale również na naukę. Poznaję ciągle nowe słówka, nowe wyrażenia, czytam dokumenty w języku obcym co zapewnia mi bieżący rozwój.

Czym się dokładnie zajmujesz zawodowo? Jak wygląda Twój dzień w pracy?

Obecnie pracuję nad wieloma projektami, gdzie mam ciągłą styczność z niderlandzkim. Jednym z nich jest chociażby czytanie i analizowanie polis na rynku belgijskim, następnie ich streszczanie i wprowadzanie do systemu. Zajmuję się również rejestracją nowych aut oraz wytwarzaniem zielonych kart.

Praca w korpo kojarzy się często z wyścigiem szczurów i pracą od rana do nocy. Masz czas na swoje pasje, hobby?

Pracuję mniej niż pół roku, ale z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że nasze EBSC burzy taki stereotyp! Mam dość elastyczny grafik, a że należę do rannych ptaszków, więc zaczynam swój dzień o 7 dzięki czemu mam jeszcze dużo wolnego czasu na swoje pasje. Staramy się wspierać siebie nawzajem, atmosfera w firmie jest naprawdę przyjemna.

Czy wolisz pracować z domu, czy jednak chciałabyś pracować z biura?

Trafiłam do firmy podczas pandemii, a zatem zaczęłam swoją pracę zdalnie. Na początku myślałam, że będzie ciężko się uczyć nowych rzeczy nie widząc kogoś na żywo, ale z biegiem czasu okazało się, że doszliśmy już do perfekcji jeśli chodzi o tryb zdalny. Osobiście uważam, że oszczędza nam to też mnóstwo czasu, który normalnie tracimy na dojazd. Brakuje mi kontaktu z ludźmi, ale wierzę, że pandemia w końcu się skończy i pomału będziemy wracać do normalności.

A jaką jedną radę dałabyś uczącym się języka holenderskiego?

Dla uczących się niderlandzkiego (jak i każdego innego języka) mogłabym poradzić wielu rzeczy, ale najważniejsza to radość z nauki. Nie uczmy się na siłę, myślmy, że robimy to dla siebie i własnego rozwoju. Przy tak „egzotycznym” języku jakim jest niderlandzki możemy być pewni, że praca sama do nas przyjdzie któregoś dnia. Ważna jest systematyczność, załóżmy sobie plan według którego będziemy podążać. Zacznijmy od liczb, dni tygodnia, kolorów, potem od dziedzin „człowiek”, „dom”, „Supermarket”, „jedzenie” – tak, aby nabyć standardowe słownictwo. Polecam również słuchanie prostych filmików na YouTube, a dla bardziej zaawansowanych słuchanie radia w języku niderlandzkim. Pozwoli nam to na szlifowanie poprawnej wymowy. Sposobów jest mnóstwo, ale wszystko zależy od Ciebie i jak bardzo jesteś zmotywowany!

Jakie benefity oferuje Tobie firma w której pracujesz?

Oprócz wynagrodzenia i naprawdę fajnej atmosfery w pracy i możliwości rozwoju, EBSC oferuje nam prywatną opiekę medyczną, ubezpieczenie na życie, kartę lunchową, kartę sportową, kursy językowe, pracę zdalną i elastyczne godziny pracy.

Czy w firmie w której pracujesz szukają osób ze znajomością języka niderlandzkiego/holenderskiego?

Tak! EBSC rozwija się bardzo szybko, dlatego osoby znające różne języki – w tym holenderski – znajdą tutaj fajne warunki do rozwoju. A na wybrane stanowiska nie trzeba mieć doświadczenia zawodowego – w firmie każdy nauczy się tego czego potrzebuje do pracy.  A jak znaleźć nasze ogłoszenia? Wystarczy wejść na profil firmowy i zaaplikować na odpowiednie stanowisko: https://pracodawcy.pracuj.pl/marsh-mclennan,443666

4 komentarze

 1. Marcyś /

  Fajnie. Jak to przypadek troche w życiu może dać fajnego kopa w karierze. Ja też tam chcę! 😛

 2. Kamil /

  Super wywiad i artykuł Pani Natalio!

  Ostatnio często czytam tego typu artykuły ze względu na to, że sam planuje w tym roku powrót wraz z narzeczona do Polski i jest to też w pewnym sensie motywacja dla mnie. Do Holandii przyjechałem w 2008 roku w wieku 15u lat, wiec skończyłem tutaj szkole i w wieku 23 lat rozpocząłem karierę zawodowa. Wiem ze nie będzie to łatwy krok, aczkolwiek jestem tego pewien, ze jest to ten właściwy krok. W Polsce się urodziłem i zawsze czuje się jak ryba w wodzie będąc w ojczystym kraju. Mam nadzieję, ze także uda mi się znaleźć tak ciekawą pracę w której będę mógł wykorzystać znajomość języka Niderlandzkiego.

  Pozdrawiam,

  Kamil

 3. Iwona /

  Ja na chwile obecną również poszukuje do pracy kogoś, kto zna język niderlandzki więc Panie Kamilu zapraszam na stronę kariery Sofidel Poland

  • Arthur /

   Pani Iwono,
   Czy dalej poszukuje Pani kogoś kto zna język niderlandzki?
   Pozdrawiam
   Arthur

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nasza witryna internetowa wykorzystuje pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, akceptujesz politykę prywatności.
OK
X
¤